Rauhalan blogi
  • Etusivu
  • Blogi
  • Fennoa kärjessä taloushallintoliiton teettämässä tutkimuksessa
17.6.2022 9:00

Fennoa kärjessä taloushallintoliiton teettämässä tutkimuksessa

Taloushallintoliitto, joka toimii talous-​​ ja palkkahallinnon näköalapaikalla edunvalvojana ja asiantuntijaorganisaationa, teki vuonna 2019 edellisen kerran kyselyn tilitoimistojen kirjanpito-ohjelmistoista.

Viime vuoden lopulla taloushallintoliiton julkaisemissa vuoden 2021 tutkimustuloksissa Fennoa paransi tulostaan aiemmasta tutkimuksesta. Fennoalla on nyt taloushallintoalan tehokkain ohjelmisto ja parhaaksi koettu yhteiskäyttö.

Tutkimus koostui markkinaosuuksien tarkastelun lisäksi seitsemästä eri kategoriasta:

  • yleisestä tyytyväisyydestä
  • helppokäyttöisyydestä
  • työskentelyn tehokkuudesta
  • raportoinnin toimivuudesta
  • yhteiskäytön onnistuneisuudesta
  • tukipalveluiden laadusta
  • koetusta hinta-laatusuhteesta

Vertailu toteutettiin pisteyttämällä ohjelmistot eri kategorioissa välillä 1–5.

Kärkisijalle Fennoa kiri yleisen tyytyväisyyden, toiminnan tehokkuuden ja yhteiskäytön onnistuneisuuden kategorioissa, joista ensin mainittu oli jaettu voittosija pisteillä 4,2. Kaikissa muissa kategorioissa Fennoa ylsi vähintään kolmen parhaan ohjelmiston joukkoon, minkä perusteella Fennoa on edelleen uuden sukupolven ohjelmistojen selkeä ykkönen.

Kun verrataan vuonna 2019 järjestettyyn vastaavaan kyselyyn 2021 tulosta, on Fennoa kasvattanut markkinaosuuttaan nelinkertaisesti 2 prosentista 8 prosenttiin, huima saavutus kahdessa vuodessa!

Tutkinnassa verrattiin 15 eri ohjelmistoa.

 
Sija Pisteet (1-5) Aihe
2 4,4 Helppokäyttöisyys
1 4,2 Yleisarvosana
1 4,3 Tehokkuus
3 3,6 Asiakkaan raportointitarpeeseen vastaaminen
1 4,1 Yhteiskäyttöisyys
2 4 Hinta-laatusuhde

 

Parhaan NPS luvun sai ohjelmistoista Fennoa.

Siirry tästä Taloushallintoliiton tutkimukseen ja lue lisää!

 

Olethan tutustunut meidän Fennoa referensseihin, viimeisimpänä Tehy ry:n referenssi heidän Fennoan valinnasta ja käyttöönotosta. Myös Tehy hyödynsi Taloushallintoliiton tutkimusta ohjelmiston valinnassa. Kaikki referenssimme löytyvät täältä.

 

Tehy

 

 

 

 

"Fennoa oli yksi Taloushallintoliiton esille nostamista varteenotettavista
ohjelmistoista. Meille edellytys oli, että kaikkien osioiden tulee löytyä samasta
ohjelmasta ja ne keskustelevat keskenään ajantasaisen tiedon saamiseksi."

Tuovi Kuisma
talousjohtaja
Tehy ry
Lue koko referenssi

 

Honkalakoti

 

 

 

"Fennoassa parasta ovat nykyaikaiset näkymät, selkeät raportit, nopea laskutusprosessi ja reaaliaikaisuus. 

Rauhalasta olemme saaneet ensiluokkaista asiantuntemusta yhdistyksemme talous- ja hr-prosessien nykyaikaistamiseksi. Kaiken lähtökohtana ovat olleet yhdistyksemme aidot tarpeet. Suosittelemme Rauhalaa järjestelmäkumppaniksi erittäin lämpimästi!"

Tuija Järvinen
johtaja
Honkalakodit ry
Lue koko referenssi

 

 

kylväjä

 

 

 

"Fennoa on 12. kirjanpito-ohjelma, jota olen käyttänyt ja kokemukseni mukaan niistä kaikista helpoin. Nykyaikaisen kirjanpito-ohjelman digitaaliset ja automatisoidut ominaisuudet tehostavat taloushallinnon rutiineja. Fennoa sopii hyvin yhdistyksien taloushallinnon hoitamiseen. Liikkuvan työni takia Fennoa on näppärä myös responsiivisuutensa vuoksi. Voin hoitaa välttämättömät asiat tienpäällä vaikka puhelimella."

Petri Javanainen
talousjohtaja
Lähetysyhdistys Kylväjä
Lue koko referenssi

 

 

Haluatko jättää meille yhteydenottopyynnön tai varata ilmaisen esittelyn? Autamme mielellämme.

Jätä yhteydenottopyyntö

Varaa ilmainen esittely »

 

Takaisin blogiin